• Čeština
  • Slovenština
  • English (UK)

Virtuálně z veletrhu

For Industry 2016 vp modul
Pro spuštění prohlídky klikni na obrázek.

Termoteransferové pásky do tiskáren

info learning Princip termotransferového tisku - typy hlav
Objednání tiskových hlav
Termoteransferové pásky do tiskáren - popis technologie
Výběr termotransferové pásky - její vhodnost použití

Termotransferové pásky do tiskáren

Thermotransferová fólie, neboli páska je PET folie, která má z jedné strany termocitlivou aktivní vrstvu - inkoust a z druhé strany ochrannou a nosnou silikonovou vrstvu zvanou  (Backcoating).

Pokud jde o kvalitu tisku tak je nejdůležitější inkoust. Tato vrstva inkoustu se přenese na potiskovaný materiál, kde velice rychle ztuhne po svém nahřátí tiskovou hlavou a vytváří obraz - potisk. Je několik různých bází inkoustu a tedy typů pásek. Nejběžněji se vyrábí TTR pásky na bázi vosku (wax), ty se používají snad jen na potisk papíru. Na složitější materiály je nutné použít směs vosku a pryskyřice (Wax-resin), popřípadě čistou pryskyřici (Resin). Platí zde přímá úměra, že čím více pryskyřice, tím vyšší kvalita a odolnost tisku, ale i vyšší cena pásky. Naopak čím více pryskyřice, tím méně kontrastu, potisk je malinko šedivý. Vyrábí se i speciální pásky pro tisk odolný vysokým teplotám, rozpouštědlům  apod.

Barevnost pásky je definovaná pigmentem v inkoustu. Je možné mít celou řadu barev od černé, bílé, červené, oranžové, zelené, modré, žluté, fialové, šedé, ale i speciálních metalických barev, jako jsou zlatá, stříbrná.

TTR-thermo transferová páska obsahuje ochrannou vrstvu, tvořenou silikonem. Lepší výrobci považují tuto vrstvu jako standard a vybavují své folie touto vrstvou. Poskytuje ochranu tiskové hlavy před rychlým opotřebením a také zajišťuje přesný a ostrý tisk, tisk vysokými rychlostmi a teplotami a zabraňuje také nežádoucím elektrostatickým výbojům, které v důsledku můžou poškodit tiskovou hlavu.

Podle typu tiskové hlavy - near edge nebo flat - je nutné kupovat také termotransferovou pásku. Dále je důležitý návin TTR pásky a to buď OUT nebo IN, kdy je definováno na jaké straně je inkoust. V neposlední řadě je důležité vědět na jaký průměr dutinky bude navinuta páska, standardně jsou dutinky papírově nebo volitelně plastové. Průměr dutinek ve většině tiskáren je sjednocen na 25mm (odvozeno od jednoho palce).

  BASIC STANDARD PREMIUM
požadovaný energetický výkon hlavy + ++ ++
vysoká rychlost tisku + +++ ++
Kontrast, krytí povrchu + ++ +++
Odolnost na otěr a odření + ++ +++
Tepelná odolnost na 180°C + + +++
Barvy termotransfer pásek 12 barev 8 barev 6 barev
       
 

 

Aktuální vydání časopisu Leonardo technology

titulka lt10
Pro shlédnutí klikni na obrázek.

Prezentace TTR divize Leonardo technology

Leonardo technology s.r.o.

Zasílání aktualit

Buďte informováni o novinkách, které Vám nabízíme.

Klikněte na na tlačítko "Podepsat" a na vyplněné jméno a e-mail Vám budou zasílány aktuální informace.