• Čeština
  • Slovenština
  • English (UK)

Virtuálně z veletrhu

For Industry 2016 vp modul
Pro spuštění prohlídky klikni na obrázek.

i-Learning

info learning Princip termotransferového tisku - typy hlav
Objednání tiskových hlav
Termoteransferové pásky do tiskáren - popis technologie
Výběr termotransferové pásky - její vhodnost použití


Princip termotransferových tiskáren

Thermotransferová technologie byla vyvinuta před více než 20 lety v Japonsku na tisk původního Japonského písma Kanji. Nejdříve vyšla potřeba na psací stroje a faxové zařízení. Výhodou byl tisk jakýchkoliv znaků, latinky, katana, kanji a další. V polovině 80. let nalezla thermo-transfer technologie uplatnění v automatické identifikaci, kde získávala své hlavní místo na poli označování výrobků datumem a časem a nahrazuje hot stamping.

 

princip termotransfer

 

Hlavní předností je její spolehlivost, nenáročná údržba, možnost tisku na širokou škálu materiálů, možnost tisku grafiky, loga, jakéhokoliv textu, ekonomika provozu, velmi dobře čitelné snímačem čárového kódu a také neopomeňme ekologii a zdravotnou nezávadnost.

 

Rozeznáváme přímé značení na tepelně citlivý materiál, kdy tepelná hlava ohřívá jednotlivé části tepelně citlivého papíru a ten mění barvu - direct thermo.

 

princip direct termo bez termotransfer pasky

 

Druhou zajímavější možností je termotransferový tisk, jde o podobný princip, ale tisk je na teplně stálé materiály, jako je lakovaný papír, syntetické materiály, PE, PP, PET, textilní etikety, plast apod.

 

druhy tiskových hlav

 

Tiskové hlavy jsou typu near edge, kdy aktivní vrstva polovodiče je na hraně hlavy. Tyto hlavy mají velmi kvalitní tisk a sklon výši potiskovanému materiálu asi 26stp (závisí na druhu hlav). Druhým typem jsou flat hlavy, kdy hlava je vodorovně s potiskovaným materiálem. Tiskové hlavy typu near edge jsou velmi kvalitní a jejich výsledný potisk má vyšší kvalitu. Na druhou stranu jsou dražší než flat hlavy.

 

true edge tiskova hlava

 

Tiskové hlavy True edge jsou novými a speciálními hlavami pro tisk systémem termotransfer. První se používaly na tisk identifikačních karet. Nyní jejejich uplatnění v termotransferových tiskárnách typu Multihead. Jejich vysoká kvalita tisku, vysoká životnost a odolnost na otěr je předurčují do průmyslových aplikací.

 

Inteligentní hlavy

Inteligentní hlavy chrání jednak tiskovou hlavu a také snižují výkonovou spotřebu nutnou pro tisk. Pokud by se například tisklo tiskovou hlavou na stránku A4, pak na šiři 216mm je při rozlišení 200 dpi (8 bodů na mm) potřeba 1728 aktivních bodě. Budeli proud na aktivování jednoho bodu pouze 8mA, potom bude celkový proud 13.824A, jeli tisknuto 100% černá linka. Tato hodnota je velmi vysoká a nelze ji použít, hlava by se přehřívala a dříve by dešla. Proto se jedna tisková linka rozdělí do více bloků, z důvodu použití nižší kapacity napájecí jednotky. Rozdělíme li naši jednu linku na 6 bloků, pak bude potřeba jen 2.304A.

Tiskové hlavy mají také záznam o historii tisku. Znamená to, že když se zahřívají například tři body vedle sebe, tak telota dvou okrajových bodů by v dalším kroku dokázala zahřát střední bod bez toho, aby byl napájený. Jinými slovy hlava zjistí, že je potřeba v dalším kroku zahřát zase všechny tři body, ale pro stejné optické rozlišení již není potřeba zahřívat opravdu všechny tři body, ale pouze dva okrajové, které přenesou teplotu na střední bod. Tato funkce má za následek zvýšení životnosti hlavy, která se tolik nepřehřívá. Dále se sníží výkonová spotřeba, protože se budou zahřívat jen dva body místo tří.

 

Aktuální vydání časopisu Leonardo technology

titulka lt10
Pro shlédnutí klikni na obrázek.

Prezentace TTR divize Leonardo technology

Leonardo technology s.r.o.

Zasílání aktualit

Buďte informováni o novinkách, které Vám nabízíme.

Klikněte na na tlačítko "Podepsat" a na vyplněné jméno a e-mail Vám budou zasílány aktuální informace.